Darbuka - arabský buben

Darbuka (darbouka, doumbek) je tradiční arabský buben. Původně se bubny vyráběly ze dřeva nebo keramiky a jako blánu měly kozí nebo rybí kůži; moderní darbuky jsou kovové s umělohmotnou blánou.

Existují dvě hlavní varianty darbuky - turecká varianta se vyznačuje plechovým tepaným tělem a vně po obvodu hlavy umístěnými šrouby pro napínání blány, egyptská varianta je z litiny (většinou hliník či měď) a má napínací šrouby zapuštěné do hlavy. Liší se také tvarem - egyptské bubny mají oblé hrany hlavy a jsou robustní (ale křehké), oproti tomu turecké mají hrany hlavy ostřejší a jsou subtilnější (což však velmi znesnadňuje některé techniky hry).

Ačkoliv je darbuka buben primárně sólový, určený k doprovodu břišní tanečnice, lze ho použít i ve skupině. Jelikož má ale darbuka kovový až plechový zvuk, je více než vhodné ji doplnit nějakým větším, hlubším bubnem. V arabských zemích se používají rámové bubny (bandir, daf, davul) a dohla, což je větší doprovodná dabuka s hlubším zvukem, a pro obohacení i tamburína (riqq) a prstové činelky (sagat). V našich končinách se často doprovodné arabské bubny nahrazují africkým djembe, které má podobný zvuk a díky nesrovnatelně snazší hře obouruč na něj lze lépe zahrát i rozvinutější formy jednotlivých orientálních rytmů.

Otázka pro pozorné - jaký typ darbuky je na fotografii v záhlaví tohoto webu? :-)